A JóreményStég története

Miután 2020 őszén elhagytam a szigetet, egy kísérletbe kezdtem. Egy olyan helyet szerettem volna létrehozni (egy kulcsos stéget), amelyre mindenki vigyáz, és amelyet gondozunk, miközben megtanuljuk, hogyan is töltsünk időt tisztelettel, alázattal a természetben. Hiszen mi emberek itt, a Tisza-tavon csak vendégek vagyunk. Az első az élővilág és a természet. Így egy különleges, közösségi pihenőhelyet képzeltem el, és terveztem a természetbe, ide, a Tisza-tó partjára. 

Első évben 40 segítőmmel virágokat, paradicsomot ültettünk, kerítést, padokat és egy kis könyvtárat is építettünk. Itt minden újrafelhasznált fából, a Tiszából kihalászott uszadék fából, és természetes anyagokból készült. Bárki meglátogathatta a szigetet, mindössze annyit kértem cserébe, hogy tartsa be a házirendet, amelyet kiírtam.

Az elképzelésem működött, az emberek vigyáztak a helyre, gondozták és megszerették. így a második évben tovább folytattam a tervem.  Százan jöttetek segíteni, egyre többen támogattak fával és eszközökkel, és persze az idejükkel és két kezükkel. Öltözőket, fapallókat építettünk, megerősítettük a stéget, asztalokat és újabb padokat készítettünk, kicsik és nagyok festettek, virágokat és paradicsomot ültettünk, mindenki itt hagyta a keze nyomát. Igazi kis kézműves hely lett belőle, amit a KÖTIVÍZIG is értékelt, ezért megkaptam a sziget bérleti jogát is jelképes áron, hogy folytathassam az edukációs kezdeményezésemet. 

2023 nyarán egy kis faházat is építettünk, ez lett a Jóreménység Könyvtár, benne a száz éves vitrinnel, és a Tiszáról, természetről szóló könyvekkel. A két napos felújítás során már több mint háromszázan jöttek segíteni, és együtt még szebbé tenni a sziget csücskét. 

2024-ben felújítottuka faházat, kicseréltük a stég fapallóit és újabb magaságyásokat készítettünk fantasztikus hangulatban.

A JóreményStég közösségi pihenőhely missziója:
  1. Az edukáció, hogy megértsd, miért fontos alázattal és tisztelettel közeledni a természet és élővilág felé. A Tisza és Tisza-tó tisztelete. 

  2. A közösség építése és bízni az emberekben, bízni egymásban. Adni és nem csak kapni. 

  3. A belső nyugalom megtalálása. Ez a jóreménység. 

A következő években is szeretném megőrizni a sziget és a közösségi pihenőhely egyedi hangulatát. Újabb tervek születtek, amelyeket, mint ahogy eddig, együtt meg fogunk valósítani. Ezzel, bízom benne, hogy példát mutatunk az ország többi kis közösségének, és különleges helyének is. 

Ha van lehetőséged, és szeretnéd támogatni a sziget fejlesztéseit, terveit és karbantartását, ezen az adomány oldalon járulhatsz hozzá.

Robbantó gát és a TNT története

Valójában félsziget és nem is természetes, hanem mesterséges. Nem ez volt a neve, sőt nem is volt, csak beceneve, de 2022 óta hivatalosan is Jóreménység-szigetnek hívják. 

A félszigetet a 70-es években hozták létre, amikor a Kiskörei víztározót, mai nevén a Tisza-tavat építették. Ez egy terelőgát, amelyet mérnökök az Abádszalóki-medence vízáramlásának irányítására terveztek. A vízlépcső építése során az egyes földmunkákat robbantásokkal segítették. A robbanóanyagot ládákban tárolták, teherautóra pakolták, és biztonsági okokból beálltak ennek a mesterséges félszigetnek a csücskébe, oda, ahol most a könyvtár található. Így jobban tudták őrizni a TNT-t, és ha véletlenül felrobbant volna, akkor a nagy semmiben okozott volna kárt – hiszen akkor még teljesen kopár volt ez a hely.

Nem maradt sokáig titokban az akció, a környékbeli falvakban mindenki tudta, hogy TNT-t tárolnak a gát végében. Ezért nevezte el a nép “Robbantó vagy robbantós gátnak” a félszigetet. De valódi, hivatalos neve nem volt ennek a földnyúlványnak.